Relacja z przebiegu finału X Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich
W dniach 12 – 13 grudnia 2024 r. w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zorganizowano finał ogólnopolski X Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich. W eliminacjach szkolnych Olimpiady WiUM uczestniczyło ponad 2100 uczniów kształcących się w zawodach technik ekonomista i technik rachunkowości, a do zawodów okręgowych w 15 okręgach przystąpiło 386 uczestników z 77 szkół. Do finału, czyli do III etapu Olimpiady zakwalifikowało się 64 najlepszych w kraju uczniów z 44 szkół ponadpodstawowych z całej Polski. W gronie tym znalazła się Patrycja Bocian – uczennica klasy V E Technikum Ekonomicznego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. S. Batorego w Koninie.
Głównym organizatorem Olimpiady WiUM jest corocznie Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy. W tym roku szkolnym Patronat Naukowy nad Olimpiadą WiUM przejął Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, a pracownicy naukowi tejże uczelni byli odpowiedzialni za merytoryczne przygotowanie materiałów do przeprowadzenia zawodów okręgowych i centralnych.
W pierwszym dniu odbyła się część praktyczna, w której finaliści rozwiązywali najpierw test w języku polskim oraz w wybranym języku obcym, a następnie uczestnicy wykonywali zadanie praktyczne. Wszystko w tym dniu działo się w przestronnych pracowniach komputerowych UE Poznań. Uczestnicy pracowali zarówno podczas testu jak i podczas rozwiązywania zadania na platformie Moodle, dzięki temu sprawniej przebiegało późniejsze sprawdzanie ich prac i przygotowanie wyników etapu praktycznego. W drugim dniu zawodów ogłoszono wyniki etapu praktycznego. Do finału ustnego zakwalifikowano 11 uczestników, którzy uzyskali najwyższą łączną liczbę punktów w pierwszym dniu zawodów. W trakcie części finałowej uczniowie musieli wykazać się swoją wiedzą przed Jury i publicznością, odpowiadając na pytania z zakresu przedmiotów ekonomicznych, podstaw rachunkowości oraz z zakresu wiedzy ogólnoekonomicznej. Były w tym kolejne rundy pytań krótkich, wymagających szybkich odpowiedzi, jak również pytania problemowe, zmuszające uczestników do szerszej wypowiedzi. Z większością pytań uczestnicy radzili sobie doskonale, odpowiadali niemal błyskawicznie i poprawnie. Członkowie Jury, któremu przewodniczyła dr hab. Agnieszka Ziomek – prof. UEP, miało sporo pracy. Członkowie Jury musieli uważnie i skrupulatnie oceniać poszczególnych zawodników, aby wydać sprawiedliwy werdykt. Na zakończenie swojej pracy Jury przygotowało protokół końcowy, przedstawiający wykaz laureatów oraz zajęte kolejno miejsca.
Ostatecznie po ustnej części Finału Jakub Tęcza – uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach – zwyciężył w klasyfikacji indywidualnej X edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Menedżerskich. Drugie miejsce wywalczył Hubert Szewczyk – uczeń Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej i Agrobiznesu w Lęborku, a trzecie miejsce zajął Bartosz Drobisz – uczeń Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu. Kolejne miejsca zajęli: Małgorzata Oldenburg z Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie oraz Soczyński Szczepan – uczeń Powiatowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce. Szczegółowe wyniki zamieszczono w odrębnym załączniku.
W klasyfikacji drużynowej najlepsze wyniki uzyskali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, drugie miejsce – uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy, a trzecie miejsce zdobyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 8 w Szczecinie.
Na zakończenie odbyła się uroczystość, podczas której laureatom, czyli 11 – stu najlepszym, wręczono nagrody, upominki i dyplomy za zajęcie kolejnych miejsc. Wszyscy uczestnicy finałów otrzymali zaświadczenia, które upoważniają do zwolnienia z części teoretycznej egzaminu zawodowego w danym zawodzie. Uhonorowano też opiekunów najlepszych uczestników X Olimpiady WiUM a trzy najlepsze szkoły otrzymały statuetki odpowiednio za zajęcie I, II i III miejsca.
Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady – dr Przemysław Garsztka krótko podsumował przebieg tych dwudniowych zawodów finałowych, pogratulował zwycięzcom i laureatom, podziękował członkom Jury, a w szczególności wszystkim finalistom za udział i uzyskane wyniki oraz nauczycielom i opiekunom za przygotowanie uczniów do poszczególnych etapów Olimpiady. Na słowa podziękowania zasłużył również Pan Bartosz Szczepaniak – konferansjer, który w sposób umiejętny prowadził zawody finałowe, zagrzewał zawodników do walki o punkty, a publiczność do gorącego dopingu. W czasie krótkich przerw zabawiał publiczność a podczas dłuższej przerwy, kiedy obradowało Jury i przygotowywano protokoły końcowe i dyplomy, przeprowadził niezwykle interesującą pogadankę na temat „Mowy ciała”. Publiczność była zachwycona, o czym świadczył czynny udział w dyskusji i gromkie brawa na zakończenie. A dodać należy że na widowni, oprócz finalistów i opiekunów, dużą i aktywną grupę kibiców stanowiła młodzież z klas ekonomicznych Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego, która pod kierunkiem Pani Bronisławy Kostrzewy przyjechała specjalnie z Konina, aby obserwować przebieg zawodów i dopingować zawodników. Podniosłym wydarzeniem uroczystości zakończenia X edycji Olimpiady WiUM było też podpisanie porozumienia o współpracy pomiędzy Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu a Stowarzyszeniem Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy. Porozumienie to podpisali: ze strony Uczelni – dr hab. Beata Skowron-Mielnik, prof. UEP, Prorektor ds. Dydaktyki, a ze strony Stowarzyszenia – mgr Robert Jasek – Prezes Stowarzyszenia DiNTiASZ.
Podsumowania całej imprezy dokonał Prezes Stowarzyszenia DiNTiASZ – Robert Jasek, który również pogratulował uzyskanych wyników zwycięzcom, finalistom i ich opiekunom, a członkom Jury podziękował za wnikliwą i sprawiedliwą ocenę uczestników podczas finału ustnego i podziękował wszystkim osobom, które włączyły się w przygotowanie i organizację tegorocznego finału. Na zakończenie swojego wystąpienia Pan Prezes podziękował władzom i pracownikom uczelni za gościnne przyjęcie oraz za zaangażowanie i podjęty trud organizacji zawodów finałowych Olimpiady WiUM. Pani Prorektor UEP – dr hab. Beata Skowron-Mielnik oraz Pan dr Przemysław Garsztka otrzymali z rąk Prezesa Roberta Jaska stosowne, okolicznościowe grawertony, ufundowane przez Stowarzyszenie DiNTiASZ. Gratulujemy laureatom i finalistom X Olimpiady WiUM i życzymy kolejnych sukcesów.
Opracowanie: mgr inż. Jan Wawrzyniak wiceprzewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady WiUM