Aktualności
EUKLIDES
OWiUHM
TWiUHM
Stowarzyszenie

W dniach 13 - 14 grudnia 2018 r. w Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy zorganizowano finał ogólnopolski IV Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Do finału zakwalifikowało się 65 najlepszych w kraju uczniów z 39 szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Głównym organizatorem Olimpiady WiUHM jest Stowarzyszenie Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych w Bydgoszczy, a współorganizatorem Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Stefana Batorego w Koninie.

W pierwszym dniu odbyła się część praktyczna, w której finaliści rozwiązywali najpierw test w języku polskim oraz zadanie w wybranym języku obcym. Następnie uczestnicy wykonywali zadanie praktyczne z wykorzystaniem programu komputerowego. W drugim dniu zawodów ogłoszono wyniki etapu praktycznego. Do finału ustnego zakwalifikowano 10 uczestników, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów. W trakcie części finałowej uczniowie musieli wykazać się przed Jury i publicznością, odpowiadając na pytania z zakresu przedmiotów ekonomicznych i handlowych oraz z zakresu wiedzy ogólnoekonomicznej.  Były w tym również pytania problemowe, zmuszające uczestników do szerszej wypowiedzi oraz krótkie pytania. Wiele pytań dotyczyło hasła tegorocznej Olimpiady, które brzmiało „Przedsiębiorczość w funkcji przedsiębiorcy".

Ostatecznie po ustnej części Finału Michał Mglej – uczeń Zespołu Szkół im. Wincentego Witosa w Suchej Beskidzkiej zwyciężył w klasyfikacji indywidualnej IV edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Handlowo-Menedżerskich. Drugie miejsce wywalczyła Kinga Sposób - uczennica Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim, a trzecie miejsce zajęła Anna Pryszcz - uczennica Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu. W klasyfikacji drużynowej najlepsze wyniki uzyskali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim, drugie miejsce przypadło dla Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu, a trzecie miejsce w tej rywalizacji wywalczyli gospodarze - uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Bydgoszczy,

Na zakończenie odbyła się uroczystość, podczas której laureatom, czyli 10 – ciu najlepszym, wręczono nagrody, upominki i dyplomy za zajęcie kolejnych miejsc. Wszyscy uczestnicy finałów otrzymali zaświadczenia, które upoważniają do zwolnienia z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w danym zawodzie. W przerwie części kończącej zawody finałowe zaprezentowała się orkiestra dęta ze Szkoły Podstawowej w koncercie pięknych przebojów oraz utworów muzyki klasycznej. Podczas pobytu w Bydgoszczy zarówno młodzież jak i opiekunowie mogli zwiedzić miasto, które jest bardzo atrakcyjne turystycznie. Jest tu wiele miejsc, które warto zobaczyć. Unikatowe muzea, zabytkowa architektura idąca w parze z nowoczesnymi budynkami, a także międzynarodowe festiwale oraz tramwaje wodne – to tylko niektóre atuty Bydgoszczy. Warto zwiedzić Katedrę Bydgoską, Spichrze nad Bzurą, Centrum Techniki Wojennej Exploseum, Muzeum Wodociągów czy jedyne w Europie Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Wieczorem dla wszystkich zorganizowano uroczystą kolację przy dźwiękach muzyki na żywo, a koncert zespołu zakończył się wspólnym śpiewaniem polskich kolęd.

Wszystkim laureatom i finalistom IV Olimpiady WiUHM oraz ich opiekunom gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Protokół końcowy Fianłu do pobrania w PDF - [kliknij aby pobrać pdf]

Opracowanie: Jan Wawrzyniak